Kategoria: Blog  26 września 2014

Laureaci 10 WKF

GP_Sebastian_Gorgol_Bezpieczna_zabawa

GRAND PRIX 10 wielkiego konkursu fotograficznego National Geographic Polska 2014

Sebastian Gorgol:
BEZPIECZNA ZABAWA

Młoda, urodzona w tym roku samica humbaka, w bezpiecznej bliskości odpoczywającej w niezwykły sposób matki. Samica po zaczerpnięciu powietrza zanurza się i zasypia, wisząc w toni głową w dół, gdy część jej potężnego ogona wystaje ponad powierzchnię wody. W tym czasie mała bawi się i z wielką ciekawością poznaje otaczający ją świat. Tonga, 2014 rok.

To już dziesiąta edycja Wielkiego Konkursu Fotograficznego magazynu National Geographic Polska! Tak, tak – impreza obchodzi właśnie jubileusz. Zyskała doświadczenie, nie tracąc przy tym świeżości, zwłaszcza że co roku przyciąga tysiące nowych uczestników. Jury pod przewodnictwem Tomasza Tomaszewskiego, w składzie: Adam Balcerek, Wojciech Franus, Grzegorz Leśniewski, Maciek Nabrdalik, Rafał Olejniczak i Martyna Wojciechowska, jak zawsze musiało wyłuskiwać najlepsze prace spośród dziesiątków tysięcy nadesłanych fotografii. Zwycięskie zdjęcia publikujemy poniżej. Laureatom gorąco gratulujemy. Tych uczestników, którzy nie znaleźli siebie na liście nagrodzonych, pocieszamy: kolejna szansa już za rok!

Kategoria Fotoreportaż

5_1

Pierwsze Miejsce
Sebastian Gorgol: Polowanie
Mieszkańcy indonezyjskiej wioski Lamalera z wyspy Lembata podtrzymują wielowiekową tradycję polowania na wieloryby z użyciem wiosłowych łodzi i bambusowych harpunów. O skuteczności łowów decyduje pierwszy skok lamafy – harpunnika. To funkcja zarezerwowana dla najodważniejszych mężczyzn. Chłopcy trenują więc skoki z harpunem, by kiedyś zdobyć zaszczytny tytuł. W dzieleniu mięsa upolowanego kaszalota biorą udział wszyscy mieszkańcy wioski, w tym dzieci.

 

4

• Wyróżnienie
Agnieszka Szedera: Queer tango
Ruch queer tango od ponad dekady rozprzestrzenia się w Europie. Queer tango porzuca sztywne zasady tradycyjnej formy tego zrodzonego w Argentynie tańca, gdzie to mężczyzna prowadzi kobietę. Tu każda płeć ma możliwość eksperymentowania z rolami, co przekłada się na poszukiwanie własnego stylu komunikacji. Zdjęcia powstały na festiwalu queer tango w stolicy Norwegii Oslo.

5

• Wyróżnienie
Kuba Kamiński: Szeptuchy
Szeptuchy to przeważnie starsze kobiety, które uważają, że posiadają dar od Boga – moc leczenia chorób, bólu fizycznego i psychicznego. Twierdzą też, że są w stanie rzucać czary i uroki. Uwalniać ludzi od opętania przez złe duchy za pomocą specjalnych modlitw i rytuałów przekazywanych przez pokolenia. Można je spotkać w rejonach przy wschodniej granicy Polski oraz na zachodniej Białorusi.

Kategoria Ludzie

I_Katarzyna_Pawlica_Wiara

Pierwsze Miejsce
Katarzyna Pawlica: Wiara
Kalwaria Zebrzydowska. Jak co roku tysiące ludzi wzięło udział w celebracji Wielkiego Tygodnia. Trudno o uśmiech na twarzy, gdy osoba wierząca uczestniczy w misterium Męki Pańskiej, zwłaszcza tak realistycznym jak to. Sprzedawcy pączków i waty cukrowej liczą, że zasmuceni widokiem cierpienia ludzie chętniej skorzystają z ich słodkiej oferty.

 

W_Zbigniew_Borys_Moja_maąa_studnia

• Wyróżnienie
Zbigniew Borys: Szansa na wodę
Południe Etiopii – plemienne ziemie Hamerów. Susze to tutaj codzienność. Bywa, że miesiącami nie spada kropla deszczu i wysycha wszystko, w tym wioskowe studnie. Wtedy jedyną szansą na orzeźwiający łyk jest dotarcie do wody, która sączy się leniwie między ziarenkami piasku, tuż pod wyschniętym korytem rzecznym.

 

W_Daniel_Frymark_Silka

• Wyróżnienie
Daniel Frymark: Siłka
Chojnice. Amatorska siłownia w piwnicy altanki na działkach ogródkowych. Adi i Tede ćwiczą tutaj trzy razy w tygodniu. Pomieszczenie urządzili sami, bo nie mieli pieniędzy na karnety do profesjonalnej siłowni. Przez kilka miesięcy zbierali używane sprzęty do treningów, porządkowali piwnicę i malowali ściany. Ćwiczą od ponad dwóch lat.

 

Kategoria Zwierzęta

I_Adam_Kot_Konfrontacja

Pierwsze Miejsce
Adam Kot: Konfrontacja
O świcie w nadodrzańskiej czatowni fotografowałem z kolegą myszołowy, które przyciągała padlina. Gdy już podjadły, w pobliżu lądowała czapla siwa. Powoli zbliżała się do myszołowów, pilnie je obserwując, a potem porywała resztki. Oczywiście nie podobało się to myszołowom, więc dochodziło do starć. Bojowa czapla niekiedy przeganiała konkurentów. Tylko że potem… traciła zainteresowanie padliną, do czasu aż myszołowy znów się zjawiły. Co ciekawe, taka sytuacja powtarzała się przez kilka dni.

 

W_Adam_Fichna_Magia_poranka

• Wyróżnienie
Adam Fichna: Magia poranka
Wczesnym jesiennym rankiem nad stawami Wielikąt pojawił się sokół wędrowny, który swoją obecnością wywołał niepokój i poruszenie wśród przebywających tam ptaków. Cały akwen zamienił się w jeden wielki teatr, który miałem szczęście podziwiać.

 

W_Piotr_Krupa_Kaczawyspa

• Wyróżnienie
Piotr Krupa: Kacza wyspa
Od kilku lat dokumentuję różne koryta rzek z lotu ptaka. Na tym zdjęciu widać odcinek Wisły w okolicy Baranowa Sandomierskiego. Niski stan wody odsłonił malownicze wysepki, na których zgromadziło się dzikie ptactwo. Spłoszone, gwałtownie wzbija się do lotu, pozostawiając kręgi na wodzie. Myślę, że zdjęcie mogłoby zabawnie zilustrować definicję wyrażenia „puszczać kaczki”.

 

Kategoria krajobraz

I_Waldemar_Gras_Zamiec

Pierwsze Miejsce
Waldemar Graś: Zamieć
Zdjęcie zostało wykonane podczas zimowego pleneru na Pilsku zorganizowanego przez Związek Polskich Fotografów Przyrody Okręg Śląski. Niestety, pogoda nas nie rozpieszczała. Szczęście uśmiechnęło się do nas ostatniego dnia. Gdy porywisty wiatr rozwiał chmury prószące śniegiem, wykorzystałem chwilę na szczycie i zrobiłem tę fotografię.

 

W_Hubert_Stojanowski_Szurpliskie

• Wyróżnienie
Hubert Stojanowski: Szurpilskie
Okolice suwalskiego jeziora Szurpiły wciąż mnie nęcą, bo mogę tam z paralotni podziwiać niemal skończone obrazy – takie jak ten. Spękany lód fotografowałem o poranku w asyście klucza żurawi. Lecieliśmy, a wiosna szła.

 

W_Mariusz_Janiszewski_Tajfun

• Wyróżnienie
Mariusz Janiszewski: Tajfun
Trzy miesiące po tajfunie Yolanda (Haiyan) miasto Tacloban na filipińskiej wyspie Leyte powoli wraca do życia. Mieszkańcy z trudem odbudowują swoje domostwa. Widok palących się śmieci na tle połamanych palm ciągnie się po horyzont.

Kategoria Samsung Najszybciej do Doskonałości 

I_Konrad_Bak_Armas_Avellano

Pierwsze Miejsce
Konrad Bąk: Armas Avellano
Ogier widoczny na zdjęciu to Armas Avellano z rzadkiej w Polsce linii koni andaluzyjskich – Yeguada de Cartuja, które występują w spektaklach Królewskiej Szkoły Jazdy – Fundacion Real Escuela Andaluza del Arte Ecuestre. Właścicielką rumaka jest znana miłośniczka koni tej rasy Blanka Satora.

 

W_Krzysztof_Chomicz_Tango_orlow 

• Wyróżnienie
Krzysztof Chomicz: Tango orłów
Zdjęcie powstało nad chronionym obszarem delty Świny, prawdziwego ptasiego królestwa. Przedstawia zaloty dorosłego bielika i młodej samicy.

 

W_Marcin_Moroslawski_Rekreacja 

• Wyróżnienie
Marcin Mirosławski: Rekreacja
Dla fotografa wszystko może się stać tematem. Choćby ścieżka rowerowa biegnąca wałami miejskiego zalewu, a na niej para rowerzystów.

 

Brak komentarzy »

Brak komentarzy.

Kanał RSS z komentarzami do tego wpisu. TrackBack URL

Dodaj komentarz