Kategoria: Blog  12 września 2014

TIP 06

006 Porada Franusa

Czynnikiem decydującym o głębi ostrości jest przysłona.

Jak wiemy, nie jest to jej jedynym zadaniem. Z jednej strony przysłona reguluje zakres przestrzeni, która może być uznawana za ostrą, a z drugiej strony – decyduje o ilości światła, które pada na matrycę. O ile jej wpływ na naświetlenie jest kategorią czysto techniczną, o tyle wpływ na głębię jest już kategorią estetyczną. Czy zdjęcie jest dobrze czy źle naświetlone można łatwo określić odpowiednimi narzędziami, oglądając histogram, czy powiększając odpowiednie partie zdjęcia i analizując pokrycie pikselami partii jasnych, czy różnorodność tonalną w partiach ciemnych. Wprawne oko i pewien zasób wiedzy na pewno pozwolą nam rozpoznać, czy dobrze naświetliliśmy klatkę.

Z głębią ostrości nie jest już tak prosto, bo trudno zmierzyć wartości estetyczne. Może na to wpływać zbyt wiele czynników. Obecnie, na przykład, jest moda na zdjęcia z małą głębią ostrości, ale jeszcze niedawno za najlepsze były uznawane te, na których wszystko było ostre. Co się komu podoba.

Obiektywy „kitowe”, czyli te, które znajdują się w zestawie z naszym aparatem (dzisiaj to norma, że przy zakupie aparatu o wymiennej optyce dostajemy od razu podstawowy obiektyw, najczęściej niezbyt wysokiej klasy zoom, żebyśmy od razu mogli robić zdjęcia – kiedyś to było nie do pomyślenia), mają najczęściej minimalną wartość przysłony między 3,5 a 5,6. Nie jest to szaleństwo jeśli chodzi o małą głębię ostrości, ale warto pamiętać, że jest to mimo wszystko wartość, która da nam najmniejszą możliwą do osiągnięcia głębię i w miarę możliwości warto ją jednak stosować. Przynajmniej do czasu, kiedy nie zmieni się moda :) .

Stosowanie małej głębi, czyli małej wartości przysłony, nie wpływa znacząco na sposób fotografowania. Duża ilość światła, padająca przez duży otwór przysłony, zostanie skompensowana krótkim czasem naświetlenia. Dzisiejsze aparaty mają naprawdę szybkie migawki, więc nie grozi nam notoryczne prześwietlanie zdjęć. (I dodatkowo daje nam gwarancję, że zdjęcie nie będzie poruszone ani rozmazane).

 

Brak komentarzy »

Brak komentarzy.

Kanał RSS z komentarzami do tego wpisu. TrackBack URL

Dodaj komentarz