Kategoria: Blog  29 października 2014

TIP 13

013 Porada Franusa

Ulubioną reakcją redaktorów wszelkich gazet i magazynów na wątpliwości fotoedytora co do stanu ostrości zdjęcia jest wykrzykiwanie: Nieostre? Co ty gadasz! Podostrzysz w fotoszopie! Widziałem jak to mój kuzyn robił ze zdjęciami z wigilii!

Otóż nie. Zdjęcia nieostrego nie da się podostrzyć, wyostrzyć, dodać ostrości, czy zrobić czegokolwiek, co by zmieniło jego parametr ostrości. Takie życie. Ostrość jest właściwością wynikającą z określonego ustawienia układu optycznego jakim jest obiektyw. Jeśli obiektyw (a właściwie fotograf) nie ustawi ostrości tam, gdzie ona być powinna, nie da jej się poprawić na dalszym etapie opracowywania zdjęcia. Koniec kropka.

Szarpnes (sharpness) jest właściwością charakterystyczną dla zapisu cyfrowego. Określa ona wyrazistość fotografii.

Obraz składa się z pikseli. Piksele mają różne wartości wizualne, każdy ma swoją jasność, barwę i nasycenie. Jeżeli sąsiadują ze sobą dwa piksele, to zachodzi między nimi zjawisko kontrastu, czyli zróżnicowania. Piksele mogą być do siebie podobne, wtedy między nimi jest mały kontrast lub mogą być diametralnie różne, wtedy jest między nimi duży kontrast. I szarpnes korzysta z tego zjawiska. Po prostu powoduje zwiększenie kontrastu między sąsiadującymi pikselami.

A jak to się ma do ostrości? To proste – nasze oczy reagują silnie na kontrast. Jeśli obraz jest ostry, to znaczy, że jest kontrastowy. Elementy zogniskowane przez obiektyw znacznie różnią się od elementów poza ogniskowaniem, są bardziej kontrastowe. Przejścia między poszczególnymi składowymi obrazu (oczy na tle twarzy) są mocne i zdecydowane, jak żyletką uciął (stąd popularne wśród fotografów powiedzenie: żyletka!). Odbieramy to jako ostrość. A jeśli powiększymy kontrast na poziomie podstawowych składowych obrazu, pikseli, oko odbierze taki obraz jako bardziej kontrastowy, ale nie jako bardziej ostry. Z tego powodu zdjęcie pozornie wyda nam się ostrzejsze niż jest w rzeczywistości, ale jego ostrość wcale się nie zmieni.

Coś, co się zmieni, to wyrazistość, zwana również rysunkiem.

Sharpness często stosujemy, by polepszyć parametr rozdzielczości obiektywu i zniwelować rozproszenie wiązki światła rzutowanej na matrycę. Obiektywy, szczególnie starszej generacji oraz te tańsze, są wykonane ze szkła o niższej jakości, co skutkuje wieloma niedoskonałościami obrazu przez nie rzutowanego. Jedną z tych niedoskonałości jest właśnie niska rozdzielczość i rozproszenie objawiające się miękkim obrazem, jakby przez delikatną mgłę. By tę mgłę usunąć możemy zastosować efekt sharpness, który lekko podbije wyrazistość zamglonego zdjęcia. Nasze zdjęcie nie stanie się ostre, ale przynajmniej będzie bardziej wyraźniejsze.

 

Brak komentarzy »

Brak komentarzy.

Kanał RSS z komentarzami do tego wpisu. TrackBack URL

Dodaj komentarz