Kategoria: Blog  6 października 2014

Tydzień z WKF Adam Fichna

10. WKF – Adam Fichna – wyróżnienie w kategorii Zwierzęta

W_Adam_Fichna_Magia_poranka

KWESTIONARIUSZ FRANUSA – kim są finaliści WKF? Dzięki moim pytaniom możemy poznać ich bliżej. A zatem – niech się przedstawią.

Wczoraj, dziś i jutro – na pytania odpowiada Adam Fichna

036

wczoraj: 

Od jak dawna fotografujesz?

Fotografią zajmuję się od czterech lat. Wszystko zaczęło się o wiele wcześniej, ale cztery lata temu udało się odłożyć pieniążki na moją pierwszą lustrzankę i wtedy tak naprawdę fotografia zaczęła pochłaniać cały mój wolny czas.

Jaki był twój pierwszy aparat?

Pierwszy aparat w życiu, o ile dobrze pamiętam, to był chyba zwykły, rodzinny, w pełni automatyczny analogowy Kodak. Moją pierwszą lustrzanką był Canon 450D.

Jak się zaczęła twoja przygoda z fotografowaniem?

Na początku próbowałem swoich sił w fotografowaniu krajobrazów, ale podczas przebywania w plenerach moją uwagę przeważnie przykuwał jakiś ptak lub inne dzikie zwierzę. Coraz bardziej zacząłem kombinować jak się do nich zbliżyć i zastanawiałem się jak to robią inni fotografowie przyrody, których zdjęcia oglądałem w różnych magazynach. Zacząłem wtedy szukać informacji w książkach i w internecie o technikach fotografowania dzikich zwierząt i tak się zaczęło.

028

dziś:

Co cię najbardziej pociąga w fotografowaniu, jakie tematy?

Najbardziej oczywiście pociąga mnie przebywanie sam na sam z przyrodą i możliwość fotografowania jej. Możliwość przebywania blisko dzikich zwierząt i obserwowanie ich daje mi niesamowitą satysfakcję, że udało mi się zbliżyć do tych zwykle bardzo płochliwych i ukrytych stworzeń.

Skąd czerpiesz inspiracje?

Inspiracje czerpię od wielu mniej i bardziej znanych polskich fotografów przyrody. Jest ich zbyt wielu, by wymieniać, ale poza czerpaniem wzorca staram się też zawsze stworzyć coś nowego.

Jaki jest twój ulubiony fotograf?

Moim ulubionym fotografem jest pracujący dla NG Mattias Klum. Lubię go za jego podejście do tematu ochrony przyrody i uwielbiam słuchać jego opowiadań o miejscach na świecie, które odwiedził.

Czy to zawód czy hobby, a może jedno i drugie?

Bardziej hobby, które traktuję bardzo poważnie. Lubię stawiać sobie wyzwania, które później staram się zrealizować.

Czym jest dla ciebie nagroda w WKF NG?

Nagroda w WKF NG jest jak dotąd moim największym osiągnięciem. Jeszcze pamiętam jak w ostatnie godziny przed zamknięciem konkursu, na szybko pisałem opis do zdjęcia pt. „Magia Poranka” , leżąc 400 km od domu, na bagnach, wśród stada nocujących żurawi (widziałem je po raz pierwszy w życiu). Marzyłem wtedy o wyróżnieniu w WKF, no i marzenie się spełniło.

Jakie było twoje największe do tej pory poświęcenie, by zrobić dobre zdjęcie?

Myślę, że cała fotografia przyrodnicza to jedno wielkie poświęcenie (zdezorganizowane życie osobiste), ale największym poświęceniem jest zwykle fotografowanie ptaków drapieżnych w okresie zimowym. Codzienne nocne wstawanie i siedzenie nieruchomo w ujemnych temperaturach przez 10-12 godzin może być bardzo wyczerpujące. Zanim po raz pierwszy sfotografowałem największego z polskich ptaków drapieżnych – bielika, musiałem przesiedzieć w takich warunkach prawie 3 miesiące. Mimo wszystko okres zimowy to mój ulubiony sezon.

Jakie są twoje osiągnięcia fotograficzne? (Wystawy, publikacje, inne konkursy)

Pierwsze miejsce w konkursie fotograficznym organizowanym przez kwartalnik „Ptaki Polski”, zdjęcia mego autorstwa były publikowane w magazynach takich jak National Geographic w dziale „pasja fotografowania” i magazynie Foto-Kurier.

Gdzie można znaleźć twoje prace?

Oficjalna strona ze zdjęciami mojego autorstwa jest w trakcie budowy, lecz mam kilka galerii autorskich w sieci. Jedna z nich to http://www.birdwatching.pl/galerie-autorskie/3746-sadamcw , także zapraszam na moją stronkę na Facebooku: https://www.facebook.com/adam.fichna.photography

027

jutro:

Marzenie – co lub kogo chciałbyś sfotografować najbardziej, a najtrudniej o realizację?

Najbardziej marzę o sfotografowaniu wilka, rysia i niedźwiedzia. Czyli w grę wchodzi dłuższy pobyt w Bieszczadach, a na to nie jestem jeszcze gotowy (trzeba znać swoje możliwości i na ile jest się doświadczonym w tym temacie).

Jakie masz plany fotograficzne?

Najbliższe plany to fotografowanie jastrzębi prawdopodobnie przez najbliższe dwie zimy.

park maszynowy:

Czym fotografujesz?

Fotografuję Canonem 7D z obiektywami Canon 400mm  f5.6 USM L, Canon 70-200 f2.8 non IS L i kilka szerokich obiektywów.

Ulubiony obiektyw?

Ulubiony obiektyw to moja stałka Canona 400/5.6

Rawy czy Jpg?

Fotografuję w RAWach.

W jakim programie obrabiasz zdjęcia?

Lightroom i Photoshop do specjalnych zadań :)

Dziękuję za udzielenie odpowiedzi, WFranus

 

Brak komentarzy »

Brak komentarzy.

Kanał RSS z komentarzami do tego wpisu. TrackBack URL

Dodaj komentarz